20 Mayıs 2012 Pazar

Stockholm - İsveç Turu

Mayıs sonu, host ailemle 4 günlük bir Stockholm turuna çıktık. Şansımıza hava İskandinavya'dan beklenmeyecek derecede güzeldi.

 Host baba Hans, Host anne Gitte

Uçaktan bir İsveç görüntüsü

Merkezden yarım saat uzaklıkta Welcome Hotel diye bir hotelde kaldık, kahvaltısı ve odaların temizliği de fiyatına göre çok uygundu, gitmek isteyenler değerlendirebilir. Stockholm merkeze metroyla birkaç durak uzaklıkta, metro otelin hemen yanında.

Host kardeş Sara

Buralarda hava artık akşam 11 gibi kararıyor


Stockholm vapurlarıyla deniziyle parklarıyla bana uzun süredir göremediğim İstanbul'u çok anımsattı. Ama İstanbul'dan çok daha sakin ve temizdi.

Stockholm - The Capital of Scandinavia

Hans - Ayça - Gitte


Norveç - İsveç - Danimarka (İskandinavya)
Grand Hotel - İsveç'in en eski oteliSara


İsveççe çok melodik ve vurgulu bir dil, özellikle Danca'nın aksine R harfini kullanıyor olmaları çok hoşuma gitti. Danca bilen biri İsveççe'yi rahatlıkla anlayamıyor, biz de İsveçlilerle iletişimde çoğunlukla İngilizce tercih ettik. (Buna karşılık Danca bilen biri Norveççe'yi rahatlıkla anlayabiliyor)


Host baba (Hans)

Hans - Gitte - Sara - Ayça

Stockholm'ün yemyeşil parkı Djurdgården
Hesaplarımıza göre bu 3 gece-4 gün içerisinde yaklaşık 40 kilometre yürümüşüz. 2 gün sonra, o da burada exchange olan arkadaşım Buse'yle Budapeşte - Viyana - Prag yolcusuyuz. Turumuza kadar yataktan çıkmamayı planlıyorum. O zaman, 3 farklı ülkenin güzel başkentlerinden fotoğraflarla görüşmek üzere :)


1 yorum:

  1. blogunu inceliyorum ve incelerken resmen gözlerim doluyor. afs sınavını kazandım, henüz tercih yapmadım ama seneye gidiyorum, istediğim yerler de iskandinav ülkelerinden. açıkçası ailem fransa, isviçre, belçika istiyor ama iskandinavya da bir başka. umarım ben de 1 sene sonra senin gibi böyle fotoğraflar paylaşabilirim... çok şanslısın ve çok güzel bir blog :')

    YanıtlaSil